Velká Bíteš

Nové technologie nám nejsou cizí

 

Začátkem letošního roku jsme na SOŠ Jana Tiraye pořídili novou 3D tiskárnu, která má za úkol ukázat studentům nové možnosti ve strojírenství. Jedná se o 3D tiskárnu, která tiskne z různých druhů plastů, například PLA, ABS, PET, HIBS, FLEX atd., a vytváří plnohodnotné plastové součástky. Materiál, který je dodáván ve formě struny, tzv. filament, se vyrábí v různých barvách. Je tedy možné tisknout i různobarevné modely.  

 Jak probíhá samotný tisk?
Ještě
, než se začne tisknout, je třeba vytvořit 3D model součástky. Ten si u nás studenti sami vytvoří v programu Autodesk Inventor a poté jej exportují do formátu ve kterém pracuje tiskárna. Ještě se provede několik drobných úprav, jako volba materiálu, množství výplně, měřítko a další, a můžeme tisknout. Samotný tisk probíhá tak, že se po malých vrstvách nanáší roztavený plast na sebe a tím se vytváří celý 3D model. Tento model může být z plného materiálu, nebo je dutý, či vyplněn jen z nějaké části. Výsledným “výrobkem” může být jak okrasná soška nebo postavička, tak i plnohodnotný funkční plastový díl (např.  ložisko). Koneckonců i samotná tiskárna je z 30% vytisknutá na stejných 3D tiskárnách. Tyto 3D tiskárny se dnes uplatňují převážně ve výrobě, kde se vytváří prototypy či modely pro slévárenství, a to z důvodu nízkých nákladů na výrobu složitých kusových dílců. Své místo najdou i mezi nadšenými modeláři či domácími kutily. Nevýhodou 3D tiskáren je pomalý tisk, který se počítá v hodinách či dnech, záleží na velikosti tisknuté součástky. Na trhu se dnes můžete setkat s 3D tiskárnami, které umožňují tisk nejen z plastu, ale i z kovových materiálů.  

 Naši studenti budou tuto tiskárnu převážně využívat jako podporu při realizaci ročníkových prací, kde budou moci vytisknout omezený počet dílů z celkové sestavy zadané práce. Jde o to ukázat studentům nové technologie a možnosti jejich využití v praxi.  

 Přestože máme 3D tiskárnu jen chvilku, již jsme vyzkoušeli, co všechno umí. Nyní mohu říci, že bude velkým pomocníkem při tvorbě výukových modelů, které lze používat k názorným ukázkám ve výuce. 

 Jiří Ulman učitel ODV

 

DSCN1097

DSCN1115

Nejbližší akce školy

Zřizovatel

  • Velká  Bíteš

Podpořil

  • Kraj Vysočina
Nahoru