Velká Bíteš

NOVÉ TECHNOLOGIE NA SOŠ JANA TIRAYE

 

 Začátkem letošního roku byla zakoupena 3D tiskárna, která ukazuje studentům naší školy nové možnosti ve strojírenství. Tiskne z různých druhů plastů (například PLA, ABS, PET, HIBS, FLEX atd.) a vytváří plnohodnotné plastové součástky. Materiál, který je dodáván ve formě struny, tzv. filament, se vyrábí v různých barvách. Je tedy možné tisknout také barevné modely. Na trhu se aktuálně setkáte s 3D tiskárnami, které umožňují tisk nejen z plastu, ale i z kovových materiálů. Najdou tedy své místo i mezi nadšenými modeláři či domácími kutily.

 

 Než se začne tisknout, je třeba vyhotovit 3D model součástky. Ten si ve škole studenti sami vytvoří v programu Autodesk Inventor a poté jej exportují do formátu, ve kterém pracuje tiskárna. Před samotným tiskem musí být provedeno ještě několik drobných úprav (volba materiálu, množství výplně, měřítka atd.). Pak se po malých vrstvách nanáší roztavený plast na sebe a tím se vytváří celý 3D model - z plného materiálu, dutý nebo vyplněn jen z nějaké části. Výsledkem tedy může být nejen okrasná soška nebo postavička, ale také funkční plastový díl (např. ložisko). Koneckonců i samotná tiskárna je z 30% vytisknutá na stejných 3D tiskárnách. Ty se v současnosti uplatňují převážně ve výrobě, kde se vytvářejí prototypy či modely pro slévárenství, a to z důvodu nízkých nákladů na výrobu složitých kusových dílců. I přes uvedená pozitiva nelze opomenout nevýhodu zmíněného přístroje - pomalý tisk, který trvá hodiny či dny dle velikosti tisknuté součástky.

 

 Studenti naší školy budou zmíněnou tiskárnu využívat převážně jako podporu při realizaci svých ročníkových prací. Budou moci vytisknout omezený počet dílů z celkové sestavy zadané práce. Naším cílem je ukázat studentům nové technologie a možnosti jejich využití v praxi. Přestože vlastníme 3D tiskárnu krátkou dobu, mohu říci, že bude velkým pomocníkem při tvorbě výukových modelů, které lze používat k názorným ukázkám ve výuce.

 

Bc. Jiří Ulman, učitel ODV

 

 DSCN1097

DSCN1115

Nejbližší akce školy

Zřizovatel

  • Velká  Bíteš

Podpořil

  • Kraj Vysočina
Nahoru