JAK SE VYHNOUT HAZARDU?

Odpovědí na zmíněnou otázku se zabývá dlouholetý pedagog, autor odborných článků a učebnic a především odborník na prevenci hazardu - RNDr. Bc. Ludvík Hanák, MBA, který přijal pozvání a na Střední odborné škole Jana Tiraye uskutečnil dne 11. ledna 2018 besedu v rámci primární prevence sociálně patologických jevů.

Přednáška s názvem Hazard kolem nás trvala 90 minut a zahrnovala stále více aktuální problematiku gamblingu, hraní, sázení, závislosti na počítači a internetu, tedy fenoménům, na nichž mohou být závislé nejen děti. Program se skládal z teoretické a praktické části. Žáci se dozvěděli nejen o ohrožených skupinách lidí a o metodách prevence, tedy jak se hráčství vyhnout, ale zamysleli se i nad tím, co vše považujeme za hazard. Připravená prezentace byla doplněna o pracovní listy a žáci byli seznámeni se skutečnými příběhy hráčů a gamblerů. Výhodou přednášky byla také skutečnost, že využívá nejnovější poznatky z předních českých pracovišť – kliniky v Praze a Opavě.

Díky smysluplnému zamyšlení jsme si my, učitelé, mohli uvědomit, že naše snaha působit preventivně je velice prospěšná a má na žáky vliv. Také oni sami takto hodnotí přednášku:

žák 1. ročníku oboru Mechanik-seřizovač Adam Šubert: „Přednáška byla zajímavá a poučná do života.“

žák 2. ročníku oboru Obráběč kovů David Horký: „Přednáška se mi moc líbila. Pán byl příjemný a díky jeho zkušenosti vím, že nemám sázet.“

žák 2. ročníku oboru Mechanik-seřizovač: „Beseda mě poučila, abych do hazardu nespadl.“

Mgr. et Mgr. Veronika Zachovalová, Ph.D.

učitelka

hazard