Další organizace Velké Bíteše

Velká Bíteš

Exkurze na kozí farmu a do pivovaru

Protože teorie je mnohdy strohá a nezáživná a vidět něco na vlastní oči je daleko lepší i poučnější, vypravili jsme se s žáky učebních oborů kuchař – číšník a cukrář na exkurzi přímo do výroby.

Naše cesta měla dva cíle. Tím prvním byla kozí farma Dvůr Ratibořice. Tu od roku 1992 spravují manželé Dobrovolní, kteří začínali s párem koz. Dnes na své farmě chovají přes 800 jedinců plemene bílá krátkosrstá a zpracovávají jejich mléko. Z něj pak vyrábí různé mléčné produkty, jako jsou jogurty, kefíry, pomazánky, sýry atd.

Prohlídku jsme započali ve stájích, kde nás místní průvodkyně seznámila se samotným chovem tohoto domácího zvířete. Poté jsme zamířili do místnosti, která slouží k dojení koz. Ačkoli se již kozy nedojí tradičním způsobem, ale za pomocí techniky, byl to i tak pro nás velký zážitek. Zde se naši žáci dozvěděli, jak se vyrábí jogurty a sýry, což se jim jistě bude hodit k závěrečným zkouškám. Návštěvu jsme zakončili ochutnávkou zakysaných mléčných nápojů a kozích sýrů. Komu chutnalo, mohl si v místní prodejně nakoupit něco i domů, čehož jsme rádi využili.

Druhým cílem našeho výletu byl Dalešický pivovar, který mají mnozí spjatý s natáčením známého filmu Postřižiny podle stejnojmenné předlohy Bohumila Hrabala. Díky nové expozici jsme se vrátili v čase a seznámili se tak s tradiční výrobou piva.

Exkurze se nám i díky krásnému počasí vyvedla na jedničku s hvězdičkou. A pokud nevíte, kam na výlet, vřele vám obě místa doporučujeme.

Pařilová Petra

1684236768806

1684236938471

Zřizovatel

  • Velká  Bíteš

Podpořil

  • Kraj Vysočina
Nahoru