Další organizace Velké Bíteše

Velká Bíteš

Nezapomenutelný školní výlet do Kutné Hory

Dne 30. května 2023 jsme se vydali na školní výlet do Kutné Hory, města, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Jako první jsme navštívili Kostnici Sedlec. Ta nás přivítala svou neobyčejnou atmosférou a trochu děsivou podívanou - nachází se totiž u hřbitovního kostela Všech svatých v nejstarší části Kutné Hory a ukrývá neobvyklou výzdobu, tvořenou takřka výhradně z lidských kostí.

Naší další „zastávkou“ byl Vlašský dvůr, sám o sobě architektonický skvost, který nám poskytl jedinečný pohled do minulosti. Průvodce nás provedl historickými místnostmi a vyprávěl nám o původu a významu tohoto místa pro Kutnou Horu. Sami jsme si mohli vyzkoušet ražbu groše.

Pokračovali jsme do Českého muzea stříbra - zde jsme se seznámili se zpracováním stříbra a byla nám připomenuta jeho důležitost pro Kutnou Horu. Dostali jsme slušivé helmy s čelovkou a vstoupili do tajemných dolů, které byly kdysi zdrojem bohatství a slávy tohoto města. Průvodce nám přiblížil život pod zemí, a tak jsme si uvědomili, jaké obtíže horníci museli překonávat při těžbě. Bylo skvělé, jak jsme si mohli představit práci a úsilí, které bylo vynaloženo pro získání tohoto vzácného kovu.

Po prohlídce dolů jsme si dopřáli chvilku odpočinku, oběd a sladkou odměnu. V Muzeu čokolády jsme si prohlédli expozici věnovanou dějinám kutnohorské čokoládovny, která patřila před druhou světovou válkou k těm nejlepším na světě. Současní majitelé nám ochotně ukázali proces výroby spojený s ochutnávkou jednotlivých surovin pro vznik několika druhů čokolády.

Po procházce historickým centrem města jsme si udělali několik fotografií před chrámem sv. Barbory, který patří k nejvýraznějším symbolům Kutné Hory. K báječné atmosféře výletu přispělo i hezké počasí, které nám tentokrát opravdu přálo.

Mgr. Alexandra Mladá

Kutná Hora- foto

Zřizovatel

  • Velká  Bíteš

Podpořil

  • Kraj Vysočina
Nahoru