Exkurze do Jelínkovy vily a do firmy Poex

Dne 3. 4. 2024 se žáci oboru Kuchař-číšník a Cukrář ze Střední odborné školy Jana Tiraye zúčastnili odborné exkurze ve Velkém Meziříčí. Zde navštívili dvě místa: pivovar (který se nachází v Jelínkově vile) a následně zhlédli výrobní proces ve firmě Poex.

Pivovar -Jelínkova vila Žáci se dozvěděli, že se zde vaří pivo Harrach, které je pojmenováno po jednom z majitelů místního zámku. Vzniká tradiční rukodělnou metodou a poctivou českou cestou „varna – spilka – sklep“. Majitelé za něj byli už mnohokrát oceněni, mj. Českou pivní pečetí a označením Regionální potravina. Ve vile jsme absolvovali prohlídku, během níž jsme získali informace o její historii a výrobě piva. Měli jsme také výklad u varných kádí, sestoupili do sklepení a zhlédli technologii a ochutnávku piva přímo z pivních tanků. Zájemci z veřejnosti mohou vyzkoušet světlý ležák Original, tmavý ležák, vídeňský speciál a pšeničné pivo.

POEX - výroba extrudovaných výrobků a ořechů v čokoládě

Návštěva firmy Poex, která se zabývá výrobou oříšků a ovoce v čokoládě, čokoládových mincí, cukrovinek, müsli, extrudovaných výrobků a pochutin, byla pro žáky velkým přínosem. Firma má ve Velkém Meziříčí celkem 3 pobočky. S žáky jsme navštívili výrobnu, která se nachází na ulici Třebíčská. Zde se zpracovávají již zmíněné ořechy v čokoládě a další čokoládové výrobky. Měli jsme možnost nahlédnout do procesu: od základního opracování surovin, jejich namáčení do čokolády ve speciálních bubnech přes následné leštění (to probíhá za pomoci vzduchu a leštícího prášku) až k závěrečnému balení do potravinových obalů za pomoci speciálního rentgenu. Při výrobě cukrovinek jsou dodržovány velmi přísné hygienické podmínky, proto byli všichni žáci i učitelé vybaveni ochrannými obleky (plášť, čepice, rukavice a návleky na boty).

Všichni žáci byli s exkurzí velmi spokojeni a v návaznosti na ni naše škola navázala s firmou Poex spolupráci, díky níž se žáci v rámci odborného výcviku budou moci účastnit výroby těchto cukrovinek.

Mgr. Hana Matejová, učitelka

Exkurze - foto 2

Exkurze - foto 1

Nejbližší akce školy

fb

Zřizovatel

  • Velká  Bíteš

Podpořil

  • Kraj Vysočina
Nahoru