Škola získala 3D tiskárnu díky projektu Průša pro školy

Naše škola se zapojila do projektu Průša pro školy, díky němuž získala 3D tiskárnu MK3S+. Tato tiskárna je již hojně využívána našimi žáky a slouží k podpoře ve výuce odborných předmětů, převážně pro maturitní obor Mechanik seřizovač.

Abychom tuto tiskárnu obdrželi zdarma, museli jsme společně s žáky vytvořit projekt, na kterém bylo prezentováno využití 3D tisku. Jako téma jsem zvolil „Upínání ve sklíčidlech“. Tento projekt jsem volil tak, aby měl praktické využití.

V rámci projektu si žáci oboru Mechanik seřizovač vyzkoušeli vše od samého začátku. Začalo se návrhem a tvorbou 3D modelů v programu Autodesk Inventor a pokračovalo se převodem modelu na G-kód a následný tisk na již zmíněné tiskárně. Celkový tisk byl poměrně dlouhý. Po vytisknutí všech potřebných součástí následovala montáž sestavy. V rámci projektu jsme vytvořili nejen ukázky možností upínání ve sklíčidlech, ale i funkční model tříčelisťového sklíčidla. Při práci jsme nepoužívali jen 3D tisk, ale využili jsme i znalosti z oblasti obrábění, a proto jsme si některé součásti vyrobili i na soustruhu a frézce.

Žáci získali dobrou zkušenost díky tomu, že zpracovávali kompletní projekt včetně výroby a sestavení, ale i díky tomu, že než mohli tisknout na 3D tiskárně, tak si ji museli složit šroubek po šroubku.

                                                                                                                                 Bc. Jiří Ulman

zástupce ředitele školy pro ODV

Zde je odkaz na projekt: Průša pro školy_SOŠ Jana Tiraye

 

1

9

11

DSC03850

10

8

QR projekt Prusa

Nejbližší akce školy

fb

Zřizovatel

  • Velká  Bíteš

Podpořil

  • Kraj Vysočina
Nahoru