Další organizace Velké Bíteše

Velká Bíteš

STÁŽ NĚMECKÝCH ŽÁKŮ NA SOŠ JANA TIRAYE

V dubnu tohoto roku se jako každoročně v rámci stáže účastnili teoretické a praktické výuky na SOŠ Jana Tiraye žáci z Německa. Letos byla jejich návštěva specifická tím, že do České republiky zavítaly pouze dívky. Lena Link (obor Technický produktový designér), Kathrin Rieder (obor Technický modelář specializovaný na slévačství) a Denise Uhman (obor Průmyslový montér) nejprve absolvovaly odbornou stáž na PBS Velká Bíteš, a.s. (8. 4. – 19. 4. 2019) a pak se po dobu 3 dní (23. 4. – 25. 4.) vzdělávaly s našimi žáky. Účastnily se hodin anglického jazyka, byly přítomné na praxi v našich odborných učebnách programování CNC strojů a měly zprostředkovanou exkurzi (s žáky třídy 1. M maturitního oboru Mechanik seřizovač).

Zmíněná prohlídka proběhla v Technickém muzeu Brno, které se specializuje zejména na historii techniky a vědy na Moravě. Žáci měli možnost zhlédnout expozici Historická vozidla, nabízející pohled do historie a výroby motorových vozidel (např. Tatra Kopřivnice, Zbrojovka Brno nebo Wikov Prostějov). Průvodkyně také provedla žáky a pedagogický dohled expozicí Ulička řemesel, která znázorňuje městské prostředí z 20. a 30. let minulého století. Nacházejí se zde např. dílny knihaře, zámečníka, ševce, krejčího, hodináře nebo holiče-kadeřníka. Záměrem je zprostředkovat návštěvníkům atmosféru meziválečného Brna. V salonu mechanické hudby je umístěn přístroj na principu orchestrionu. Lidé ho využívali k tanci do té doby, než byl vynalezen rozhlas. Protože je stále funkční, průvodkyně nám umožnila poslechnout si několik původních skladeb, což bylo pro zúčastněné žáky skutečně originální.

Poučnou se stala nejen exkurze v muzeu, ale i návštěva katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově. Zde jsme si vyslechli poutavý výklad o historii této jedinečné historické pamětihodnosti a prohlédli si majestátní interiér chrámu.

Naši žáci byli nadšeni možností komunikace v německém a anglickém jazyce a množstvím informací, které se dozvěděli. Za všechny bych uvedla hodnocení žáka 1. M Stanislava Pirochty: „V Technickém muzeu Brno mě nejvíc zaujal první Benzův automobil.“ Za rok se budeme opět těšit na setkání s dalšími studenty ze střední školy v Augsburgu.

Ing. Mgr. et Mgr. Ludmila Baláková, Ph.D., MBA

zástupkyně ředitele pro teoretickou výuku

STÁŽ NĚMECKÝCH ŽÁKŮ1

STÁŽ NĚMECKÝCH ŽÁKŮ 2