EXKURZE DO OSVĚTIMI

V rámci dalšího vzdělávání jsme ve škole naplánovali exkurzi do Osvětimi. Dne 30. března 2022 jsme tak autobusem vyrazili do sousedního Polska, kde se nachází jeden z největších památníků lidské tragédie – koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim (něm. Auschwitz).

Již během cesty jsme se od našeho průvodce dozvěděli mnoho zajímavostí, které se týkají česko-německých vztahů, od středověku až do 2. světové války. Po příjezdu na místo jsme byli rozděleni na dvě skupiny a každá se svým průvodcem zamířila nejdříve na prohlídku muzea Auschwitz 1. Tu jsme započali vstupem do brány s nechvalně proslulým nápisem - „Arbeitmachtfrei“. Za poutavého výkladu o nelidských podmínkách, dříve zde panujících, jsme prošli celým prostorem. Nejvíce na nás zapůsobila polorozpadlá spalovací pec, popraviště či návštěva mnoha budov, které ukrývaly pozůstatky po vyhlazených vězních, jako byly např. kufry, oblečení, brýle a další předměty denní potřeby. V mysli nám utkvěly tuny ostříhaných vlasů, které nacisté nestihli odvézt do Říše k dalšímu zpracování.

Poté jsme autobusem přejeli do druhé části objektu s názvem Auschwitz II – Birkenau (česky Březinka), kde naše prohlídka pokračovala. Tam na nás čekal pohled na končící koleje. Po nich vlaky denně přivážely tisíce nešťastníků, jimž se tento tábor stal osudným. Nemohli jsme vynechat ani památník těmto obětem, který je záměrně umístěn mezi trosky dvou pecí. Těm se právem přezdívalo„fabriky na smrt“. Exkurzi jsme ukončili prohlídkou ubikací, kde vězni v hrůzných podmínkách přežívali ze dne na den.

Domů jsme se vrátili v pozdních večerních hodinách s rozporuplnými pocity z událostí, které se v Osvětimi dříve děly, a především s úlevou, že žijeme v době, v jaké žijeme. Po skončení exkurze jsme studentům 4. ročníku oboru Mechanik – seřizovač dali několik otázek. Jejich odpovědi jsou důkazem toho, že genius loci tohoto místa je stále živý a udělal na ně velký dojem.

Myslíte si, že by tohle místo měl navštívit ve svém životě každý člověk a proč?

„Myslím si, že by toto místo měl navštívit každý, aby se podíval na to, čeho jsou lidé schopni. A aby se nezapomnělo na utrpení obětí.“ Libor Veselý

„Ano. Z důvodu, aby každý věděl, čeho je lidstvo schopné a také čeho bychom se neměli už nikdy dopustit.“ Štěpán Strašák

„Aby lidé věděli, jaké hrůzy se v minulosti děly a aby se historie znovu neopakovala.“ Lukáš Burian

„Tohle místo by měl navštívit každý člověk už jen z důvodu uctění památky lidí, kteří tam trpěli a byli týráni. Ale také proto, abychom si uvědomili, co to bylo za strašnou dobu.“ Lukáš Dvořák

Co na vás v Osvětimi udělalo největší dojem?

„Nejsilnější vzpomínkou, která se mi odehrává doteď v hlavě a ze které mě mrazí, byl pohled na tuny vlasů židovských žen na jedné hromadě.“ Lukáš Dvořák

„Vlasy žen a systematické pece na pálení mrtvých těl“- Tomáš Hanzl

„Plynové komory, kde nacisté zavraždili nespočet lidí“ Lukáš Burian

„Nejhorší dojem na mě udělaly plynové komory a pozůstatky dlouhých ženských vlasů, které jim stříhali a ze kterých se následně vyráběly koberce…“ Lukáš Šípek

„Hromady bot a osobních věcí obětí“- Libor Veselý

„Nejhorší dojem na mě udělala budova, kde spávali na dřevěných deskách po pěti lidech.“ Radek Valoušek

„Hrůza z lidských protetických nohou a rukou, výroba koberců z dětských a ženských vlasů…a pokusy na židovských dětech…“ - Štěpán Strašák

Co byste vzkázali budoucím generacím, aby se podobná situace neopakovala?

„Nevolit špatné lidi do vlády“- Lukáš Šípek

„Asi bych nic nevzkázal, protože tahle situace se už NEBUDE nikdy opakovat.“Lukáš Dvořák

„Aby se lidé nenechali tak jednoduše zmanipulovat a dávali pozor, do koho vkládají důvěru.“ Libor Veselý

Mgr. Petra Pařilová, učitelka