Další organizace Velké Bíteše

Velká Bíteš

Soutěž v programování CNC obráběcích strojů na SOŠ Jana Tiraye Velká Bíteš

 Střední odborná škola Jana Tiraye pořádala dne 22. 2. 2024 historicky první soutěž v programování CNC obráběcích strojů. Jednalo se o krajské kolo soutěže Kovo Junior 2024 určené pro obor Mechanik seřizovač. Tato soutěž je součástí přehlídky řemesel a řemeslných oborů v České republice pod názvem České ručičky.

 Naše škola se této události ujala nejen z toho důvodu, že se naši žáci již několik let umísťují na předních příčkách v této soutěži, ale především díky novému vybavení učebny CNC a dílny.  Vzhledem k velikosti školy to nebyl vůbec lehký úkol, a to nejen kvůli personálnímu, ale také materiálnímu zabezpečení. Ale myslím, že se vše vydařilo. Významnost soutěže svou návštěvou vyzdvihl Vít Kaňkovský, lékař a český politik, zastupitel Kraje Vysočina, člen KDU-ČSL a poslanec Poslanecké sněmovny PČR. 

 Program soutěže byl plánovaný tak, aby prověřil především znalosti žáků. Po krátkém ranním přivítání se odebrali na učebnu CNC, kde na ně čekala první část soutěže. Dle výkresové dokumentace měli za úkol vytvořit výrobní program součásti v daném řídicím systému. Mysleli jsme však i na doprovod žáků- učitele, kteří je přijeli podpořit. Byla pro ně zajištěna exkurze na PBS a.s. Velká Bíteš.

 Po skončení programování žáky čekala druhá část soutěže, která se skládala z testu všeobecných technických znalostí, měření různými měřidly a výpočtu uložení. Po absolvování obou částí si všichni zasloužili odpočinek, a tak následoval bowling v jedné z bítešských restaurací. Během této doby zasedla hodnotící komise, která kontrolovala to, co žáci vytvořili.

 Soutěže se účastnilo šest škol, za každou byli vybráni vždy dva žáci. Naši školu reprezentovali žáci maturitního ročníku - Miroslav Václavík a Martin Kašík. Zmínění žáci tuto soutěž absolvovali s velkým úspěchem již minulý rok, a proto nebylo pochyb o správném výběru. Musím konstatovat, že i letos nezklamali a potvrdili, že se toho na naší škole hodně naučili.

 S velkým potěšením jsme přijali výsledky soutěže, neboť na prvním místě v kategorii jednotlivců se umístil Miroslav Václavík a druhé místo obsadil Martin Kašík. V kategorii družstev obsadili celkově první příčku. Svým výkonem si Miroslav vybojoval postup do celostátního kola, ve kterém mu budeme držet pěsti. Přejeme mu, aby obhájil svůj úspěch z minulého roku.   

 Děkuji našim žákům za skvělou reprezentaci školy a žákům dalších škol za jejich účast a přeji jim další úspěchy v životě. Závěrem bych chtěl poděkovat sponzorům a všem, kteří se podíleli na přípravě a průběhu celé soutěže.  

 

  Bc. Jiří Ulman, zástupce ředitele pro praktickou výuku

 

IMG 0618

IMG 0582

IMG 0409

IMG 0597

Zde si můžete prohlédnout průběh soutěže https://www.youtube.com/watch?v=8_zo_S4eC1o

QR SOD


  

Nejbližší akce školy

fb

Zřizovatel

  • Velká  Bíteš

Podpořil

  • Kraj Vysočina
Nahoru